Başkonsolosumuz Sayın Türker Oba'nın Veda Mesajı

Bordo Başkonsolosluğu 31.01.2017

Saygıdeğer vatandaşlarım,

T.C. Bordo Başkonsolosu olarak 22 Eylül 2014 tarihinde başladığım görevimi tamamlayarak T.C. Stokholm Büyükelçiliği’ndeki yeni vazifeme başlamak üzere birkaç gün içinde Fransa’dan ayrılmış olacağım.

İki buçuk seneye yakın bir zamandır sürdürdüğüm bu şerefli görev sona ererken, benim için işin en zor kısmı olan veda zamanı gelmiş durumda. Öncelikle, ilk Başkonsolosluk deneyimim olan Bordo’nun hayatımdaki yerinin ayrı olacağını da bu vesileyle ifade etmem gerekir. Bu çerçevede, görev yapmaktan onur duyduğum Bordo’dan ayrılmadan önce, kısa bir mesajla düşünce ve hislerimi sizlerle paylaşmak istiyorum:

Geniş bir coğrafyayı kapsayan görev bölgemdeki şehirlere gerçekleştirdiğimiz çeşitli ziyaretler sayesinde, bir yandan vatandaşlarımızın ülkelerine ve kültürlerine olan bağlılıklarını, diğer yandan ise, sıcak ve misafirperver olduklarını bir kez daha yerinde gördüm.

Değerli vatandaşlarımızın yaşadıkları şehirlerde Derneklerimizce gerçekleştirilen çalışma ve faaliyetlere olan ilgilerinin artmakta olduğunu da memnuniyetle müşahede ettim. Bu çalışmaların önümüzdeki dönemde ivme kazanarak daha kararlı bir şekilde artacağına olan inancım tamdır. Öte yandan, ülkemizin en iyi şekilde tanıtılması amacıyla, özellikle gençlerimiz ve kadınlarımızın toplumda daha aktif rol alması gerektiği kanısındayım.

Temas edilen vatandaşlarımızın Devletimizden beklentilerini birinci elden dinlemek suretiyle, değerlendirmelerini ve uyarılarını dikkate alarak, hizmetlerimizin daha etkin ve çözüm odaklı bir şekilde sunulmasına yönelik birçok çalışma gerçekleştirdik.

Görevim süresince gerek iyi gerekse kötü günlerimiz oldu. Ancak biz bu kötü hadiselerin üstesinden hep birlikte gelmeyi başarabildik.

Bu birlik ve beraberlik ruhunun önümüzdeki dönemde perçinleneceğine ve Fransa’daki toplumumuzun karşılıklı saygı ve anlayış çerçevesinde daha da iyi noktalara geleceğine inanıyorum.

Sözlerime son vermeden önce, görevimi yürütürken göstermiş olduğunuz destek ve hüsnükabul için tüm saygıdeğer vatandaşlarıma ve sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkürü bir borç bilirim.

Ayrıca, bana desteğini ve güvenini esirgemeyen, başta Dışişleri Bakanlığımız olmak üzere, Paris Büyükelçimiz Sayın İsmail Hakkı Musa, selefi Büyükelçi Sayın Hakkı Akil, Elçi-Müsteşar Sayın Ali Onaner,Birinci Müsteşar Sayın Nevzat Arslan ve tüm Büyükelçilik mensuplarına, Fransa’da görev yapan diğer Başkonsoloslarımıza, Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenlerimize, Okutmanımıza, Din Görevlilerimize, tüm mesai arkadaşlarıma ve aileme sonsuz şükranlarımı sunuyorum.

Bu noktada, görevimi yerine getirirken en büyük desteğim olan fedakâr eşim Özlem Oba’ya olan minnettarlığımı yeniden ifade etmek istiyorum.

Bu vesileyle, T.C Bordo Başkonsolosluğu görevini 15 Şubat 2017 tarihi itibariyle devralacak olan halefim, değerli meslektaşım Sayın Cem Kahyaoğlu’na başarılar diliyorum. Müstakbel Başkonsolosumuz ile mevcut çalışmaların, önümüzdeki dönemde daha da ileriye götürüleceğine gönülden inanıyorum.

Eğer sizleri kırdıysam veya bir hatam olduysa hakkınızı helal edin lütfen.

En içten saygı ve selamlarımla.

F. Türker Oba

T.C. Bordo Başkonsolosu

Atatürk

Mehmet Eymen Şimşek Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 12.30 / 14.00 - 17.00

Tüm işlemler için www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
5.4.2021 Fransa Resmi Tatili (Paskalya Yortusu)
13.5.2021 Ramazan Bayramı (1. gün) ve Fransa Resmi Tatili (Ascension)
24.5.2021 Fransa Resmi Tatili (Pentecôte)
14.7.2021 Fransa Milli Günü
20.7.2021 Kurban Bayramı (1. gün)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2021 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü (Armistice)

Fransa Numarası: 01 80 14 63 35