10 Kasım, Atatürk'ü Anma Töreni konuşması vesilesiyle gerçekleştirilen konuşma

Türker OBA 10.11.2015

Değerli Seçilmişler,

Değerli Dernek Başkanları,

Değerli Türk Kültürü ve Türkçe Öğretmenleri,

Değerli Mesai Arkadaşlarım,

Sevgili Vatandaşlar,

Bugün burada, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün ebediyete intikalinin 77. Yıldönümü vesilesiyle toplanmış bulunuyoruz.

Dahi bir stratejist, vizyoner bir lider, bağımsızlık ateşimizi yakan, milletimizin azim, irade ve kahramanlığına duyduğu sonsuz güvenle istiklal mücadelesini zafere ulaştıran büyük Komutan Atatürk, devlet adamlığı vasfıyla cumhuriyetimizi kurmuş, modernleşme ve dönüşüm hamlelerini gerçekleştirmiştir. Bu çerçevede, Atatürk ve eseri Cumhuriyet hakkında daha fazla düşünmemiz gerektiği kanaatindeyim.

Atatürk'ün ileri görüşlülüğü, barışçı kimliği, dünya gerçeklerini iyi bilmesi ve insani değerlere verdiği önem, onu dünyanın saygın liderlerinden biri yapmıştır.

Atatürk bir dış politika ve diplomasi ustası olarak da karşımıza çıkmaktadır. Bu dış politika anlayışı “Yurtta sulh cihanda sulh” deyişinde ifadesini ve derinliğini bulmaktadır.

Atatürk, muasır medeniyet seviyesini bizlere hedef gösterirken, güçlü, demokratik, laik, çağdaş ve müreffeh bir Türkiye ideali ortaya koymuştur.

Esasen, 10 Kasımları bir yas günü değil, Atatürk’ü fikirleriyle, idealleriyle anmak ve bıraktığı büyük eseri olan Cumhuriyetimizin önemini tahlil etme günüdür.

Kısa bir süre önce 92. yıldönümünü kutladığımız Cumhuriyet'in başarıları, savaştan çıkmış yokluklar içindeki bir ülkenin, nereden nereye gelebileceğini en güzel biçimde gözler önüne sermektedir.

Atatürk’ün bizlere bıraktığı bu emaneti yüceltmek de hepimizin vazifesidir.

Bordo’daki toplumumuzun değerli mensupları,

İster Türkiye’de ister yurtdışında yaşayalım, anavatanın gelişimine katkıda bulunmak ve yeni nesillerimize aydın bir gelecek bırakmak hepimizin asli görevidir.

Bu çerçevede, toplumdaki gücünüzü daha da sağlamlaştırmak ve aynı zamanda Atatürk’ün temellerini attığı Türkiye’nin çağdaş, aydın ve çalışkan kimliğinin yansıtılması sizlere düşmektedir.

Sözlerime son verirken, ebediyete intikalinin 77. yıldönümünde Cumhuriyetimizin kurucusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü ve onun şahsında dava ve silah arkadaşlarını, istiklal mücadelemizin tüm kahramanlarını bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyorum.


Atatürk

Mehmet Eymen Şimşek Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 12.30 / 14.00 - 17.00

Tüm işlemler için www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
5.4.2021 Fransa Resmi Tatili (Paskalya Yortusu)
13.5.2021 Ramazan Bayramı (1. gün) ve Fransa Resmi Tatili (Ascension)
24.5.2021 Fransa Resmi Tatili (Pentecôte)
14.7.2021 Fransa Milli Günü
20.7.2021 Kurban Bayramı (1. gün)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2021 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü (Armistice)

Fransa Numarası: 01 80 14 63 35