24 Kasım Öğretmenler Günü Münasebetiyle Düzenlenen Etkinlik

Türker OBA 24.11.2015

Değerli Öğretmenlerimiz,

Değerli Dernek Başkanlarımız,

Sevgili Öğrenciler,

Kıymetli Misafirler,

24 Kasım Öğretmenler Günü kutlaması kapsamında sizlerle bugün burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Bildiğiniz gibi Millet Mektepleri'nin açılışı ve Büyük Önder Atatürk'ün Başöğretmenliğinin kabul tarihi olan 24 Kasım günü, 1981 yılından beri ülkemizde “Öğretmenler Günü” olarak kutlanmaktadır.

Bu özel gün bizlere her şeyden önce, Atatürk’ün 24 Kasım 1928 tarihinde açılan Millet Mektepleri'nde, bizzat verdiği dersleri ve eğitim alanında da başlattığı kapsamlı çalışmaları hatırlatmaktadır.

Eğitim ve öğretim alanında ilerleme kaydedemeyen toplumlar kalkınamaz. Ülkelerin, milli birlik ve bütünlüğünün de sağlanmasında Öğretmenlerimizin çabaları çok önemlidir.Bu çerçevede, geleceğimizin teminatı olan çocuklarımız ve gençlerimizin yetişmesi, toplumumuz ve ülkemizin kalkınması esasen öğretmenlerimizin özverileriyle mümkün olabilmektedir.

Fransa’daki toplumumuzun da en büyük hazinesi gençlerimizdir. Türkiye ile Fransa ikili ilişkilerinin gelecekteki çimentosunu gençlerimiz oluşturacaktır.

Öğrencilerimizin iyi bir eğitim alarak bulundukları ülkenin dili, kültürü ve tarihine hakim olmalarına ve bilinçli birer birey olarak topluma kazandırılmalarına büyük önem atfediyoruz. Ancak, bunu yaparken de Türk dilini, kültürünü ve tarihini de öğrenmelerine de aynı derecede önem veriyoruz. Bu çerçevede, yurtdışında yaşayan Türk toplumuna,ülkemizin kültürü, tarihi, kurumlarının tanıtılması ve Türk diliyle bağlarınıngüçlü tutulmasında Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenlerimize önemli görevler düşmektedir.

Bu itibarla, Bordo ve çevre illerde görev yapmakta olan 9 Öğretmenimiz ve 1 Okutmanımıza özverili çalışmalarından ötürü şükranlarımı sunuyorum.

Bununla birlikte, eğitimin sadece okullarda değil, aile içinde de büyük öneme sahip olduğunu bir kez daha hatırlatmak isterim. Bu noktada, siz değerli velilerin ve Türk toplumunun temsilcileri olan derneklerimizin de çocuklarımızın ve gençlerimizin gelişiminde önemli bir rol oynadıklarını sizlerle paylaşmak istiyorum.

24 Kasım Öğretmenler günü, büyük özveri ile çalışan öğretmenlerimizin değerinin bir kez daha düşünülüp onların milletimiz için değerinin anımsandığı bir gün ve öğretmenlerimize duyulan sevgi, saygı ve şükranımızı dile getirmek için özel bir fırsat olmalıdır.

Sözlerime son vermeden önce, Paris'te 13 Kasım tarihinde gerçekleşen terör eylemlerine de atıf yapmak istiyorum izninizle.

Fransa, ülkemiz ve genel olarak tüm dünya ülkeleri son dönemde ciddi sınamalarla karşı karşıya kalmıştır. Terörizm, dini, milleti, ırkı bulunmayan bir olgudur. Bu alandaki tecrübelerimiz nedeniyle Fransa ve diğer ülkeleri en iyi anlayabilecek ülkelerden biri de Türkiye'dir. Bu çerçevede, terörün "ama" sız lanetlenmesi elzemdir. Terörizmin gelişmesi ile eğitimsizlik ve bilgisizlik arasında kuvvetli bir bağ olduğu da kaçınılmaz bir gerçektir.

Maalesef güzel kültürümüz ve dinimize karşı bu dönemde önyargıların daha da artabileceği bir gerçektir. Bu dönemde, toplumumuzun ve gençlerimiz her zamankinden daha dikkatli ve vakur olması gerekmektedir. Muhtemel provokasyonlara karşı tedbirli olunmalıdır.

Sözlerime son verirken, başta başöğretmen Atatürk ve onun şahsında dava ve silah arkadaşlarını ve bugüne kadar görev başında şehit olan tüm öğretmenlerimizi bir kez daha sevgi, saygı, rahmet ve şükranla anıyorum.

Sizleri saygıyla selamlıyorum.

Atatürk

Mehmet Eymen Şimşek Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 12.30 / 14.00 - 17.00

Tüm işlemler için www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
5.4.2021 Fransa Resmi Tatili (Paskalya Yortusu)
13.5.2021 Ramazan Bayramı (1. gün) ve Fransa Resmi Tatili (Ascension)
24.5.2021 Fransa Resmi Tatili (Pentecôte)
14.7.2021 Fransa Milli Günü
20.7.2021 Kurban Bayramı (1. gün)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2021 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü (Armistice)

Fransa Numarası: 01 80 14 63 35