Discours Prononce lors de la Cérémonie Concernant le 95eme Anniversaire de l’Adoption Officielle de l’Hymne National Turc par la Grande Assemblée Nationale de Turquie le 21 mars 1921 et pour la Commémoration de son auteur, Mehmet Akif Ersoy, ainsi que pour la Journée des Martyrs

Türker OBA 20.03.2016

Discours Prononce lors de la Cérémonie Concernant le 95eme Anniversaire de l’Adoption Officielle de l’Hymne National Turc par la Grande Assemblée Nationale de Turquie, la Commemoration de son auteur, Mehmet Akif Ersoy et pour la Journée des Martyrs.

Monsieur le Maire,

Mesdames et Messieurs les Elus,

Chers/Chères Instituteur(e)s

Chers présidents/présidentes d’associations,

Chers/Chères etudiant(e)s

Mesdames, Messieurs,

Nous sommes réunis aujourd’hui pour commémorer le 95ème anniversaire de l’adoption officielle de l’hymne national turc par la Grande Assemblée Nationale de Turquie le 21 mars 1921 et pour la commémoration de son auteur, Mehmet Akif Ersoy, ainsi que pour la Journée des martyrs.

Cette cérémonie est d’autant plus importante que l’année 2016 vient d’être consacrée “Année de La Marseillaise» en France. Les hymnes nationaux sont des symboles forts de la fraternité, de l’histoire et de l’unité nationale des pays. Nous allons aujourd’hui ….

En effet, le mois de mars est un mois important en terme de valeurs nationales et républicaines. Le 18 mars est également commémoré en tant que la “Journée des martyrs” pour toutes les personnes qui ont sacrifié leur vie pour la République de Turquie.

A ce titre, je voudrais remercier M. le Maire de Lormont pour sa présence dans le cadre de cette journée revêt une importance considérable pour le peuple turc et avec votre permission, je voudrais continuer à mes propos en turc.

Değerli Konuklar, 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u anma ve 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programları münasebetiyle sizlerle birlikte olmaktan duyduğum memnuniyeti ifade ederek sözlerime başlamak isterim.

Milli birlik ve beraberliğimizin sembolü olan Bayrağımızı ve istiklalimizi ebedileştiren Marşımızın Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılması ve 12 Mart 1921 tarihinde I. TBMM tarafından kabul edilişinin üzerinden tam 95 sene geçti.

İstiklal Marşı’nı anlamak ve anlatmak için hiç kuşkusuz Mehmet Akif’i çok iyi bilmek ve muhafaza ettiği milli mücadele ruhunu kavramak gerekir.

Mehmet Akif Ersoy, kudretli bir şair olduğu kadar kendini milletinin, vatanının istiklal ve istikbal mücadelesine adamış büyük bir dava adamıdır. İstiklal mücadelemizde birlik ve beraberliği sağlamak ve bu ruhu yaşatmak için kaleme aldığı Milli Marşımız, Türk ulusunun hangi değerler için mücadele ettiğini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Keza, milli marşımız, edebi bir metin olarak da mısralarında, içinden çıktığı dönemin ruhunu ve bir milletin özgürlük mücadelesinin izlerini sonuna kadar taşımaktadır.
Atalarımızın bize miras bırakmış olduğu bu güzel vatan ve ilkelerimizi yaşatmak, gençlerimizle paylaşmak ve gelecek nesillere aktarmak için gereğini yapmak hepimizin görevidir. Bugün izleyeceğimiz güzel ve anlamlı programla, bu hususları yeniden hatırlayacağız.

Sözlerime bu duygu ve düşünceler içerisinde son verirken, başta Büyük ÖnderimizMustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, tüm dünyada barışın, huzurun ve kardeşliğin tesisi için, vatanı korumak uğruna hayatlarını feda etmekten kaçınmayanşehitlerimizi minnetle, rahmetle anıyor ve aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyoruz. Tüm şehitlerimizin ruhları şad olsun. Bu vesileyle hepinize saygıyla selamlıyorum.

Je vous remercie.


Atatürk

Mehmet Eymen Şimşek Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 12.30 / 14.00 - 17.00

Tüm işlemler için www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
5.4.2021 Fransa Resmi Tatili (Paskalya Yortusu)
13.5.2021 Ramazan Bayramı (1. gün) ve Fransa Resmi Tatili (Ascension)
24.5.2021 Fransa Resmi Tatili (Pentecôte)
14.7.2021 Fransa Milli Günü
20.7.2021 Kurban Bayramı (1. gün)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2021 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü (Armistice)

Fransa Numarası: 01 80 14 63 35