Türkiye ve Fransa Arasında 8 Nisan 1965 Tarihinde İmzalanan İşgücü Anlaşmasının 50.Yıldönümü Münasebetiyle Düzenlenen Etkinlik

Türker OBA 14.04.2015

Sayın Belediye Başkanı Foutaine,

Sayın Seçilmişler,

Değerli Dernek Başkanları,

Yurtdışı Vatandaşlar Danışma Kurulu Üyesi Sayın Sait Tarhan,

Değerli Konuklar,

Fransa ile ülkemiz arasında 8 Nisan 1965 yılında imzalanan işgücü anlaşmasının 50.yıldönününün kutlanması çerçevesinde
La Rochelle’de sizlerle birlikte bulunmaktan
büyük şeref duyorum.

La Rochelle’de ikamet eden vatandaşlarımızın başarılı çalışmalarını yakından takip ediyor ve övünç duyuyorum.

Bu vesileyle, bugünkü önemli ve güzel etkinliği organize eden
Anadolu Kültür Merkezi Yönetim Kurulu Başkanı ve üyeleri, hazırlıklarda emeği geçen değerli vatandaşlarımıza, La Rochelle Belediye Başkanı’na teşekkürü bir borç biliyorum.

İdrak ettiğimiz yıldönüm dolayısıyla Fransa çapında birçok etkinlik düzenlenmektedir. Esasen, Türklerin Fransa’ya göçü Fransa için sadece ekonomik bir kazanç değildir. Çok kültürlülüğe ve Fransız toplumunun zengin mozaiğine katkı açısından da sosyal, kültürel bir kazançtır. Esasen, bu etkinliklerin içerdiği temel mesaj, vasıflı veya vasıfsız Fransa’da yarım asırdır alınteri dökerek, Fransa’nın kalkınmasına katkıda bulunan geniş bir insan grubuna teşekkür edilmiş olmasıdır.

Halihazırda yurtdışında yaşayan 5,5 milyonu aşkın vatandaşımız bulunmaktadır. Bunlarda yaklaşık 4 milyonu Batı Avrupa ülkelerinde ikamet etmekte olup, Fransa’da 300.000’i aşkını çifte vatandaş olmak üzere 610.000 kişilik bir toplum bulunmaktadır.

1965 yılında Fransa’da gelen ilk nesilden beri, sizler Fransa’nın sosyal, siyasal ve ekonomik hayatına önemli katkılarda bulundunuz. Tabii bunu gerçekleştirirken de tesis edilen dostluk köprüsü ile Türkiye ile Fransa ilişkilerinin gelişimine de katkı sağladınız ve sağlıyorsunuz. İkamet ettiğiniz bölgelerle bütünleşmeniz, Fransız toplumuna uyumunuz, hayata geçirdiğiniz başarı hikayeleri ve sosyal yükselme bizler için övünç kaynağıdır.

Toplumumuzun daha da ileri gitmesi en temel arzumuzdur. Bunun için öncelikli unsurlar olarak eğitime önem verilmesi, Fransızca ve Türkçeye hakimiyet, sivil topluma ve siyasi hayata katılım ve kadınlarımızın da iktisadi hayata ve dernek faaliyetlerine katılım öne çıkmaktadır.

İzninizle sivil toplumun önemine yeniden değinmek istiyorum. Ülkemiz, kültür ve değerlerimizi Fransız toplumuna en iyi şekilde tanıtacak kişiler sizsiniz. Bu kapsamda, birlik için olmanız ve tabii etkin ve başarılı Dernekler oluşturmanız da çok önemli. Bunun için de, toplumumuzun, diğer şehir ve ülkelerdeki derneklerle iletişim ağını genişleterek, aranızdaki dayanışma ve ortak çalışmaları kuvvetlendirmeniz de şüpheniz elzemdir. Derneklerimizin Fransız toplumu ile ortak olarak faaliyet gerçekleştirmesinin de yararlı olacağını düşünüyorum.

Sözlerime son verirken, burada hazır bulunan ve emeği geçen vatandaşlarımızı ve La Rochelle’lileri saygıyla selamlıyorum.


Atatürk

Mehmet Eymen Şimşek Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 12.30 / 14.00 - 17.00

Tüm işlemler için www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
5.4.2021 Fransa Resmi Tatili (Paskalya Yortusu)
13.5.2021 Ramazan Bayramı (1. gün) ve Fransa Resmi Tatili (Ascension)
24.5.2021 Fransa Resmi Tatili (Pentecôte)
14.7.2021 Fransa Milli Günü
20.7.2021 Kurban Bayramı (1. gün)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2021 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü (Armistice)

Fransa Numarası: 01 80 14 63 35