Ussel DİTİB Camii ve Kültür Merkezi tarafından düzenlenen Kutlu Doğum Haftası Programı

Türker OBA 25.04.2015

Lyon Din Hizmetleri Ataşemiz Sayın Ahmet Turan Özdemir

Sayın Hocalarımız,

Değerli Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenimiz,

Dernek Başkanı Sayın Ali Keskin,

Saygıdeğer Hanımefendiler, Beyefendiler,

Sayın Gençler,

Değerli Katılımcılar,

Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde, Ussel’de düzenlenen bu güzel etkinlikte sizlerle bir arada olmaktan büyük memnuniyet duyuyorum. Gerçekleştirilen güzel etkinlikte emeği geçenlere şükranlarımı sunuyorum.

Kutlu Doğum Haftası, Âlemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimizi (sas) anmak, örnek kişiliğini daha iyi anlamak ve insanlığın huzur ve mutluluğu için yaptığı daveti hayatımıza yansıtmak için bir vesiledir.Bu değerler bütününün temel ögeleri ise, Kur’an-ı Kerimin evrensel mesajı ve Hz. Peygamberin örnek ahlakıdır. Kutlu Doğum Haftası için bu sene belirlenen "Hz. Peygamber ve Birlikte Yaşama Ahlakı” teması da çok anlamlıdır.

Sevgili Peygamberimiz, Allah'ın kâinata en büyük hediyesi ve insanlık için hiç sönmeyen bir ışık olarak dünyaya gönderilmiştir. Onun doğumunu böylesine coşku ve mutlulukla kutlamak, kalplerimize bir umut olarak doğmaktadır. Esasen, bu tür etkinlikler anavatanlarından uzakta yaşayan bizler için özellikle farklı bir anlam ifade etmektedir. Bir taraftan, İslam dininin ve Müslümanlığın gerçek vasıflarının daha iyi anlaşılmasına, milli ve manevi değerlerimizin yeni nesillerimize aktarılmasına diğer yandan da Türk toplumunun bir araya gelmesine vesile teşkil etmektedir.

Bildiğiniz gibi, bu sene Türkiye ile Fransa arasında imzalanan işgücü anlaşması 50. yılını kutlamaktayız. Yüce Dinimiz de, Fransa’daki toplumumuzu kaynaştıran, birarada tutan ve onlara güç veren en önemli değerlerimizdendir. Bu çerçevede, yaşadığımız ülkeye en iyi şekilde uyum gösterirken bizleri biz yapan dinimize, dilimize ve kültürümüze sahip çıkmanın önemini bir kez daha vurgulamak istiyorum.

2015 yılı için belirlenen temada, tüm insanlığın ortak evi durumundaki dünyamızda yaşanan büyük acılar ve sıkıntılar göz önünde bulundurulmuştur. Son yıllarda İslam coğrafyasının, sadece şiddet ve vahşetle anılması hepimizi üzmektedir. Uluslararası kamuoyunda İslam ve Müslümanlar hakkında yanlış ve eksik bilgi ile önyargılara dayanan tartışmalar yapıldığına şahit oluyoruz. Barış ve hoşgörü temelli bir dinin temsilcileri olarak da, özellikle, Batı dünyasının zenginliğini oluşturan çok kültürlülükten uzaklaşılarak, yabancı düşmanlığının kuvvetlenmesi ve İslamofobinin artmasını kaygıyla izliyoruz.

Belirlenen temanın, kin ve nefret yerine merhamet ve adaleti, düşmanlık ve husumet yerine dostluk ve kardeşliği; riyakârlık ve gösteriş yerine içtenlik ve samimiyeti ikame etmek; zedelenen insan haysiyet ve onurunu yüceltmek için bir fırsat olmasını yüce Allah’tan niyaz ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kutlu Doğum Haftasının hayırlara vesile olmasını diliyor, programın hazırlanmasında emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyor ve hepinizi saygıyla selamlıyorum.


Atatürk

Mehmet Eymen Şimşek Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 12.30 / 14.00 - 17.00

Tüm işlemler için www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
5.4.2021 Fransa Resmi Tatili (Paskalya Yortusu)
13.5.2021 Ramazan Bayramı (1. gün) ve Fransa Resmi Tatili (Ascension)
24.5.2021 Fransa Resmi Tatili (Pentecôte)
14.7.2021 Fransa Milli Günü
20.7.2021 Kurban Bayramı (1. gün)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2021 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü (Armistice)

Fransa Numarası: 01 80 14 63 35