Türkiye Cumhuriyeti

Bordo Başkonsolosluğu

Başkonsolosluk Duyurusu

Anayasa Değişikliği Halkoylamasına İlişkin Duyuru , 16.03.2017

Saygıdeğer Vatandaşlarımız,

Ülkemizde gerçekleştirilecek Anayasa Değişikliği Halkoylaması kapsamında, yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımız 27 Mart-9 Nisan 2017 tarihlerinde kesintisiz 14 gün süreyle 09.00-21.00 saatleri arasında Başkonsolosluğumuzda (29 Allée de Chartres, 33000 Bordeaux) oy kullanabileceklerdir.

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın, Başkonsolosluk görev bölgesine bağlı olmaksızın, oy verme döneminde bulunacakları yere en yakın sandık kurulacak temsilciliklerimizde oylarını kullanabilmeleri de mümkündür.

Vatandaşlarımızın oy kullanmaya gelmeden önce yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı olup olmadıklarını Yüksek Seçim Kurulu’nun internet sitesinden (www.ysk.gov.tr) kontrol etmeleri önem arzetmektedir.


Yutdışı seçmen kütüğünde kayıtlı olmayan vatandaşlarımızın Başkonsolosluğumuzda, diğer dış temsilciliklerimizde veya gümrüklerde oy kullanabilmeleri mümkün değildir. Bu konuda Başkonsolosluğumuzca üretilebilecek çözüm mevcut değildir.

Vatandaşlarımızın, yukarıda belirtilen tarihlerde istedikleri bir günde oy kullanmaları mümkündür. Bununla birlikte, oy kullanma işleminin mümkün olduğunca son günlere bırakılmaması ve imkanı olan vatandaşlarımızın hafta içi günleri tercih etmeleri yararlı olacaktır.

Vatandaşlarımız, Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan nüfus cüzdanı, Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, resmî dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, sürücü belgesi gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmî nitelikteki belgelerden biri ile oy kullanabileceklerdir. Fransız makamlarınca düzenlenmiş kimlik belgeleri ile oy kullanılması mümkün değildir.

Gümrük kapılarında oy verme işlemi ise, 27 Mart 2017 Pazartesi günü TSİ saat 08.00’de başlayacak, 16 Nisan 2017 Pazar günü TSİ saat 17.00’de sona erecektir.

Saygıyla duyurulur.numarasını taşıyan; Türk Nüfus Cüzdanı, Türk Pasaportu, Türk Sürücü Belgesi, Yeni Tip Türk Kimlik Kartı, Geçici Kimlik Belgesi, Evlenme Cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, askerlik belgesi, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri ile oy kullanabileceklerdir.