Bordo Okul Aile Birliği Tarafından Gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul Toplantısı Sırasında Yapılan Konuşma

Türker OBA 22.11.2015

Değerli Öğretmenlerimiz,

Değerli Dernek Başkanlarımız,

Sevgili Öğrenciler,

Kıymetli Misafirler,

Bordo Okul Aile Birliği'nin Olağan Genel Kurulu kapsamında sizlerle bugün burada bulunmaktan büyük memnuniyet duyuyorum.

Sözlerime Paris'te 13 Kasım tarihinde gerçekleşen terör eylemleriyle başlamak istiyorum izninizle.

Maalesef Fransa, ülkemiz ve genel olarak dünya son dönemde ciddi sınamalarla karşı karşıya kaldı. Terörizm, dini, milleti, ırkı bulunmayan bir olgudur. Bu alandaki tecrübelerimiz nedeniyle Fransa ve diğer ülkeleri en iyi anlayabilecek ülkelerden biri de Türkiye'dir. Bu çerçevede, terörün"ama"sız lanetlenmesi elzemdir.

Maalesef güzel kültürümüz ve dinimize karşı bu dönemde önyargıların daha da artabileceği bir gerçektir. Bu dönemde, toplumumuzun ve gençlerimiz her zamankinden daha dikkatli ve vakur olması gerekmektedir. Muhtemel provokasyonlara karşı tedbirli olunmalıdır. Ayrıca sizlere, Fransa'da ülkemizin birer elçisi olarak, ülkemiz ve kültürümüzün tanıtılmasında büyük görevler düşmektedir. Bu minvalde ailelerimiz, derneklerimiz, öğretmenlerimiz ve din görevlilerimizin bu konuya eğilmelerinin elzem olduğuna inanıyorum.

Eğitim, bir ülke ve toplumun kalkınması ve Atatürk'ün muasır yani çağdaş medeniyet olarak gösterdiği hedefe ulaşmak adına kuşkusuz çok önemlidir.

Maalesef terörizmin gelişmesi ile eğitimsizlik ve bilgisizlik arasında kuvvetli bir bağ olduğu da kaçınılmaz bir gerçektir. Bu noktada eğitimin, toplumun gelişmesinde ne kadar elzem olduğunu ve çocuklarımızın, gençlerimizin bilinçli birer birey olarak topluma kazandırılmasında siz değerli öğretmenlerimize önemli görevler düştüğünü ifade etmek istiyorum.

Bordo ve görev bölgemde, Türkçe ve Türk Kültürü Öğretmenlerimizin büyük özveriyle çalışmaktadır ve toplumumuz adına çok önemli bir hizmet vermektedir. Aynı şekilde Okul Aile Birliğimiz de bu yönde çok değerli çalışmalarda bulunmaktadır.

Bu kapsamda, toplumumuza düşen en büyük görev de, bu imkandan en iyi şekilde istifade ederek, öğretmenlerimiz ve derneğimizin çalışmalarını desteklemek ve derslere katılmak olmalıdır.

Ayrıca ailelerimizin de gençlerimizin eğitim hayatı ve sosyal hayatına daha ilgili olması ve gerekli desteği vermesi büyük önem arzetmektedir.

Sözlerime son verirken, başta başöğretmen Atatürk ve bugüne kadar görev başında şehit olan tüm öğretmenlerimize Allahtan rahmet diliyor, Genel Kurul toplantısının tüm toplumumuz adına yararlı ve başarılı geçmesini temenni ediyorum.


Atatürk

Mehmet Eymen Şimşek Başkonsolos
Pazartesi - Cuma

09:00 - 12.30 / 14.00 - 17.00

Tüm işlemler için www.konsolosluk.gov.tr internet sitesinden randevu alınması gerekmektedir.
1.1.2021 Yeni Yıl Tatili
5.4.2021 Fransa Resmi Tatili (Paskalya Yortusu)
13.5.2021 Ramazan Bayramı (1. gün) ve Fransa Resmi Tatili (Ascension)
24.5.2021 Fransa Resmi Tatili (Pentecôte)
14.7.2021 Fransa Milli Günü
20.7.2021 Kurban Bayramı (1. gün)
29.10.2021 Cumhuriyet Bayramı
11.11.2021 I. Dünya Savaşı Ateşkes Yıldönümü (Armistice)

Fransa Numarası: 01 80 14 63 35